Jak wygląda projektowanie przestrzeni biurowych?

W aranżacji przestrzeni pracy nie chodzi tylko o to, by biuro wyglądało ładnie, miało nowoczesne meble i odnowione ściany. Projektowanie przestrzeni biurowej ma znacznie większy związek z filozofią danego przedsiębiorstwa, niż z trendami w dekoratorstwie. By przystąpić do wprowadzania zmian lub do gruntownego remontu lokalu, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czego tak naprawdę potrzebują pracownicy, by działać wydajnie?

Nie tylko open space

Jeszcze kilka lat temu synonimem nowości był open space – duży pokój, w którym wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki jednocześnie. To rozwiązanie wciąż jest chętnie wykorzystywane: zatrudnione osoby mogą się z sobą bez przeszkód komunikować, a przepływ informacji jest w zasadzie nieograniczony. Jednak projektowanie przestrzeni biurowej poszło dalej, i dziś w korporacjach takich, jak na przykład IKEA, króluje Activity Based Working. Nie ma tu biurek przypisanych na stałe do pracowników – są strefy wykonywania określonych typów zadań. Zamiast stanowisk znajdziemy kanapy, pufy i długie stoły: każdy siada tam, gdzie mu wygodnie.

Activity Based Working wymaga ogromnego wyczucia od projektanta – układ i wyposażenie wnętrz musi umożliwiać wykonywanie wielu różnych zadań tak, by zespoły nie kolidowały ze sobą. Warto na przykład umieścić stół do burzy mózgów z dala od stanowisk pracy wymagającego maksymalnego skupienia.

Praca jak dom

W projektowaniu przestrzeni biurowej jednym z najważniejszych celów jest stworzenie takiego wnętrza, w którym przyjemnie się przebywa. Estetyczne wyposażenie, drewniane posadzki, miękkie kanapy – wszystko to wpływa na motywację pracowników. Tutaj dużą rolę odgrywa umożliwienie każdemu na dostosowanie stanowiska do własnych wymagań: wprowadzamy więc do odnawianych przestrzeni biurka z regulowaną wysokością blatu czy modułowe zestawy mebli, umożliwiające elastyczną rearanżację stołów i szafek, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Komfort pracowników i elastyczne rozwiązania – tak można w skrócie podsumować najważniejsze reguły projektowania przestrzeni biurowej. Co dla Państwa firmy będzie najodpowiedniejsze? Nadszedł czas na zmiany – SLAK International czeka na Wasze zlecenia!

Czym kierujemy się podczas aranżacji powierzchni biur?

Estetyka to oczywiście jedno z najważniejszych kryteriów, ale nie stoi ona na pierwszym miejscu. W projekcie ustępuje ona miejsca ergonomii pracy – i to właśnie tym aspektem kierujemy się podczas wykonywania usług takich jak projektowanie wnętrz biurowych. Nawet najładniejsza aranżacja powierzchni biura nie będzie komfortowa, jeżeli zapomnimy o odpowiednich meblach oraz ustawieniu sprzętów w pokojach. Nikt nie będzie w stanie skupić się przez osiem godzin, jeśli podczas projektowania zapomnimy o odpowiedniej wysokości biurek czy krzeseł. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w projekcie aranżacji wnętrz biura rozmieścimy sprzęty, z których pracownik korzysta bardzo często, daleko od jego stanowiska albo całkowicie w innym pokoju.

Dopasujemy projekt pokoi biurowych do Twojej firmy

Spójność przestrzeni i jednolity charakter to cechy, bez których żadna aranżacja powierzchni biurowych nie będzie przyjemna w użytkowaniu. Podczas projektowania wnętrz na drugim miejscu stawiamy podkreślenie tego, czym zajmuje się firma naszego Klienta. Jest to szczególnie ważne nie tylko z punktu widzeniu komfortu pracy w biurze, ale budowania zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wizerunku marki. Przykładowo, jeżeli zajmujesz się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, warto przewidzieć w projekcie wnętrz biurowych (np. pokoi) takie elementy, które będą do nich pasować. Zaprojektowanie futurystycznych kształtów oświetlenia czy mebli może całkowicie odmienić estetykę powierzchni Twojego biura.

Czy projektowanie biur zawsze wiąże się z gruntownym remontem?

Niekoniecznie. Aranżacja powierzchni i projektowanie biur mogą się zostać wykonane tuż po oddaniu budynku – wtedy mamy do czynienia z “białą kartą”, którą możemy stworzyć od zera. To idealna sytuacja, która pozwala na stworzenie odpowiedniego projektu pokoi bez gruntownego remontu powierzchni. Istnieje oczywiście możliwość stworzenia aranżacji wnętrz biurowych, które były już wcześniej użytkowane bez konieczności “burzenia ścian”. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość. Nie znaczy to, że taki projekt pokoju biurowego będzie w jakimkolwiek stopniu gorszy czy mniej skuteczny.

Kolorystyka i światło to zwykle jedne z pierwszych elementów, które nasuwają się naszym Klientom na myśl. Jednak to tylko początek tego, czym tak naprawdę jest aranżacja wnętrz i projekt pokoju biurowego. Projektowanie biur to złożony proces, na który składa się o wiele więcej niż odpowiednie barwy czy ton oraz ustawienie oświetlenia. To przede wszystkim przemyślane rozstawienie urządzeń, mebli oraz priorytetowe potraktowanie ergonomii pracy. Tylko w ten sposób można stworzyć przyjazne środowisko, w którym każdy będzie chciał się rozwijać.

Zaufaj naszym specjalistom – projektowanie biur

Jako firma z dużym doświadczeniem w branży, doskonale zdajemy sobie sprawę, że aranżacja powierzchni biurowych może być trudnym orzechem do zgryzienia — szczególnie, jeśli zależy nam na projekcie, w którym uwzględnione będzie wiele, różnorodnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego naszym Klientom oferujemy kompleksowe projektowanie wnętrz biur. Zgłoś się do nas już dzisiaj, niezależnie od tego, czy posiadasz budynek w stanie surowym, czy chcesz przeprowadzić gruntowny remont!