W aranżacji przestrzeni pracy nie chodzi tylko o to, by biuro wyglądało ładnie, miało nowoczesne meble i odnowione ściany. Projektowanie przestrzeni biurowej ma znacznie większy związek z filozofią danego przedsiębiorstwa, niż z trendami w dekoratorstwie. By przystąpić do wprowadzania zmian lub do gruntownego remontu lokalu, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czego tak naprawdę potrzebują pracownicy, by działać wydajnie?

Nie tylko open space

Jeszcze kilka lat temu synonimem nowości był open space – duży pokój, w którym wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki jednocześnie. To rozwiązanie wciąż jest chętnie wykorzystywane: zatrudnione osoby mogą się z sobą bez przeszkód komunikować, a przepływ informacji jest w zasadzie nieograniczony. Jednak projektowanie przestrzeni biurowej poszło dalej, i dziś w korporacjach takich, jak na przykład IKEA, króluje Activity Based Working. Nie ma tu biurek przypisanych na stałe do pracowników – są strefy wykonywania określonych typów zadań. Zamiast stanowisk znajdziemy kanapy, pufy i długie stoły: każdy siada tam, gdzie mu wygodnie.

Activity Based Working wymaga ogromnego wyczucia od projektanta – układ i wyposażenie wnętrz musi umożliwiać wykonywanie wielu różnych zadań tak, by zespoły nie kolidowały ze sobą. Warto na przykład umieścić stół do burzy mózgów z dala od stanowisk pracy wymagającego maksymalnego skupienia.

Praca jak dom

W projektowaniu przestrzeni biurowej jednym z najważniejszych celów jest stworzenie takiego wnętrza, w którym przyjemnie się przebywa. Estetyczne wyposażenie, drewniane posadzki, miękkie kanapy – wszystko to wpływa na motywację pracowników. Tutaj dużą rolę odgrywa umożliwienie każdemu na dostosowanie stanowiska do własnych wymagań: wprowadzamy więc do odnawianych przestrzeni biurka z regulowaną wysokością blatu czy modułowe zestawy mebli, umożliwiające elastyczną rearanżację stołów i szafek, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Komfort pracowników i elastyczne rozwiązania – tak można w skrócie podsumować najważniejsze reguły projektowania przestrzeni biurowej. Co dla Państwa firmy będzie najodpowiedniejsze? Nadszedł czas na zmiany – SLAK International czeka na Wasze zlecenia!