Komfort i ergonomia to zagadnienia, których nie można pomijać podczas wyboru, organizacji lub remontu miejsca przeznaczonego do pracy. To, ile powierzchni biurowej przypada na 1 pracownika jest ściśle określone przez polskie prawo. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednia aranżacja biura wpływa bezpośrednio na efekty pracy. Oczywistym jest, że lepiej wypadnie pracownik, który czuje się dobrze w danej przestrzeni i nie jest przytłoczona przez np. brak miejsca na wyprostowanie nóg lub slalom jaki musi wykonać w drodze do łazienki przez stanowiska kolegów w biurze. W tym wpisie skupimy się na dokładnych liczbach, ich realnym wpływie na pracę oraz aranżacji.

 

Jakie informacje znajdziemy w polskim prawie?

Wszystkie liczby są wartościami minimalnymi, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez każdego pracodawcę bez wyjątku. Wynikają one z wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w biurze. Wysokość pomieszczenia powinna mieć 3 m, jeżeli w przestrzeni biurowej pracują maksymalnie 4 osoby. Wartość ta zmniejsza się do 2,5 m w przypadku, gdy liczba pracowników jest większa od 4, a każdy z nich ma do dyspozycji co najmniej 15 metrów sześciennych wolnej powierzchni. To samo dotyczy przestrzeni biurowych, w których założona jest klimatyzacja.

Regulacje prawne wskazują również, ile powinna wynosić wolna objętość pomieszczenia oraz wolna przestrzeń podłogi. Każdemu pracownikowi biura przysługuje kolejno 13 m sześciennych oraz 2 m kwadratowe powierzchni.

Dlaczego zachowanie tych liczb jest takie istotne?

Aranżacja powierzchni biurowej może wydawać się problematyczna dla wielu pracodawców. Nie zawsze wymagany będzie gruntowny remont, żeby poprawić ergonomię pracy. Warto w takich sytuacjach zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się świadczeniem usług takich jak fit-out, czyli aranżacji dopasowanej do oczekiwań Klienta. Zachowanie wyżej wymienionych liczb nie musi wiązać się z nieatrakcyjną wizualnie powierzchnią biura. Zadbanie o estetykę miejsca pracy i minimalne wartości określone w polskim prawie z pewnością przyniosą widoczne efekty w wydajności pracowników, a nawet różnicy w ich samopoczuciu. Dlatego aranżacja przestrzeni biurowej jest tak ważna.