Trwająca od marca 2020 roku sytuacja związana z Covid-19 wpłynęła na różne obszary codziennego życia - zmusiła do noszenia maseczek, ograniczyła możliwość funkcjonowania licznych przedsiębiorstw czy spowodowała problemy psychiczne związane z lockdownem. Co więcej, przeniosła sporą część zatrudnionych na pracę zdalną, co spowodowało zmiany na polskim rynku nieruchomości biurowych. Jak kształtują się trendy w aranżowaniu powierzchni w latach 2020/2021? Wpływ pandemii jest widoczny już teraz, a będziemy go mogli obserwować także w dłuższej perspektywie.Nieruchomości biurowe – co spowodowała pandemia?

Praca zdalna, stanowiąca wynik pandemii, została przyjęta w podzielony sposób. Z jednej strony pojawiła się spora grupa osób zwracająca uwagę na jej wygodę i możliwość pracy z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Z drugiej strony można było usłyszeć jednak negatywne zdania związane z brakiem odpowiednich warunków do pracy z domu czy towarzystwa współpracowników. Z uwagi na takie zróżnicowanie opinii można przewidywać, że model pracy hybrydowej będzie zyskiwać na popularności, co przełoży się na to, w jaki sposób wykorzystywana będzie w przyszłości przestrzeń biurowa.

Jak przyciągnąć pracowników do nieruchomości firmy po pandemii?

Must-have każdego pracodawcy w przyszłości? Jak wskazują przewidywania, będzie to nowocześnie urządzone biuro, które:

• zapewnia elastyczność przestrzenną wykonywania obowiązków,
• pozwala poczuć się jak w domu dzięki odpowiednio dobranym elementom wyposażenia,
• daje możliwość zachowywania dobrego samopoczucia przez cały dzień.

Tym samym można spodziewać się zwiększenia powierzchni nieruchomości do pracy wspólnej czy ubogacania o przestrzeń do rekreacji (kawiarnie, pomieszczenia w stylu lobby hotelowego). Istotny będzie również nacisk na zielone budownictwo - dla coraz większej liczby młodych osób może mieć niezwykle duże znaczenie, zaraz obok well-beingu.

Nie da się w tym momencie jednoznacznie określić, jak będą funkcjonowały nieruchomości biurowe w przyszłości, ale nie można ignorować zmian, jakie pandemia Covid-19 spowodowała w środowisku biznesowym. Dostosowywanie się do potrzeb pracowników w tym zakresie będzie najlepszym sposobem przyciągnięcia ich do siedzib przedsiębiorstw - tak jak to dotychczas miało miejsce.